World Education – consulting edukacyjny

Home » Szkoła za granicą

Szkoła za granicą

Dlaczego chcesz uczyć się za granicą (Anglia, Szwajcaria, Szkocja, Walia, Stany Zjednoczone, Monaco, Niemcy)? Jest to bardzo ważne pytanie. Odpowiednia motywacja jest kluczowym elementem do osiągnięcia sukcesu w najlepszych szkołach. Nauka w bardzo wymagających szkołach nie jest łatwa i wymaga dużego poświęcenia. Wyjazd za granicę wiąże się z:

  • nowe znajomości
  • duża ilość pracy związanej z nadrabianiem różnic systemowych
  • nauka języka
  • przystosowanie się do danej kultury i zachowania

Z chęcią przybliżymy Wam obraz nauki za granicą, gdyż każdy z nas przechodził przez tą drogę. Przed rozpoczęciem tej przygody zadaj sobie pytanie “czy to jest dla mnie?”. Wiele osób nie daje sobie rady i nie jest to wstydem nie wyjechać, gdyż z polskich szkół też można dostać się na najlepsze uniwersytety na świecie.

Dlaczego wiele dzieci decyduje się na wyjazd?

Istnieje wiele powodów dlaczego rodziny wybierają naukę w najlepszych szkołach  za granicą. w Wielkiej Brytanii lub Szwajcarii. To jest przykładowa lista powodów:

Możliwości dalszej nauki na najlepszych uczelniach świata

Słowami Napoleona Bonaparte “Ability is nothing without opportunity” co możne przetłumaczyć jako “Możliwości są niczym bez okoliczności”. Nie ważne jak zdolne jest dziecko, bez możliwości rozwoju talent będzie zmarnowany. Szkoły dają możliwości nie tylko akademickie, ale również rozwoju biznesowego w przyszłości. Dużo łatwiej kontyuować naukę w najlepszych uczelniach świata takich jak: Oxford, LSE, Harvard, Cambridge, Yale, Stanford, King’s… po skończeniu międzynarodowej szkoły. Powodem tego nie jest tylko akademickie przygotowanie podstaw młodego studenta, ale też inne atuty które są bardzo ważne dla uczelni: kontakt szkoły z uniwersytetem, całokształtem przygotowawczy dziecka, nauka kultury i zachowania.

Infrastruktura i zasoby finansowe

Są to nie tylko lata tradycji ale również podstawy finansowe budowane przez lata. Szkoły za granica maja zasoby pozwalające zatrudniać najlepszych nauczycieli, budować odpowiednie środowisko dla dzieci, inwestować w infrastrukturę (laboratoria, baseny, boiska, komputery, książki, sale wykładowe, klasy., technologie, akademiki, teatry …). Wiele szkół zarządza zasobami wartymi dziesiątkami milionów euro, takie rezerwy mówią same za siebie. Lata pokoleń darów od bogatych rodzin w podziękowaniu za naukę pozwala szkołom zapewnić dzieciom to co najlepsze.

Język

Najbardziej oczywistą różnicą jest język wykładany. Nauka po angielsku (wykładany  język w każdej międzynarodowej szkole) nie tylko szlifuje ten język, ale  również uczy go w pełni. Dziecko zaczyna rozumieć niuanse, które tak naprawdę tylko się liczą. W dzisiejszej erze globalizacji każdy potrafi rozmawiać po angielsku, więc osoby po najlepszej edukacji odróżniają się najmniejszymi drobnostkami i to właśnie tych detali nie można się w żaden inny sposób nauczyć.

Uczą nas najlepsi

Nauczyciel w Polsce może zarabiać 2000 zł/msc, podczas kiedy nauczyciel z jednej z najlepszych szkół nie tylko zarabia dużo razy więcej (od 20 000 zł/miesięcznie) ale również dostaje od szkoły mieszkanie/dom oraz mnóstwo innych przywilejów. Z tego powodu bycie nauczycielem wraz z szacunkiem jakim jest obdarzana ta profesja w tych krajach powoduje to, że zdolne osoby marzą o uczeniu. To znaczy, że nauczyciel nie uczy dlatego, ze nie mógł znaleźć innej pracy, ale dlatego, że to kocha i jest w tym dobry. Przy ogromnej selekcji i popycie na bycie nauczycielem w szwajcarskich i angielskich szkołach tylko najlepsi mają przywilej uczenia naszych dzieci, więc jest tak jak powinno być.

Prestiż – wizytówka do końca życia

Jest to punkt, który powinien być oczywisty. Społeczeństwo wie ile kosztuje najlepsza nauka, z tego powodu sama informacja o szkole danej osoby mówi nam wszystko co powinniśmy wiedzieć: “z jakiego domu pochodzi”, “jak była dana osoba wychowywana” “jakie ma wartości” ….

Najlepsze szkoły mają swoje wartości, które są znane i szanowane. Każdy absolwent automatycznie jest widziany jako absolwent ‘boarding school’. Społeczeństwo oczekuje że najzdolniejsze dzieci uczą się w najlepszych szkołach toteż brak takiej szkoły w życiorysie przekazuje bardzo dużo informacji do końca życia osoby.


Savoir – vivre, zasady nie pisane oraz samodzielność.

Najlepsze szkoły od lat miały za zadanie nauczenie młodych poprawnej kultury, zachowania oraz samodzielności. Przysłowiowy angielski ‘gentleman’ pochodzi właśnie z Brytyjskiej ‘boarding school’. Szkoła ma za zadanie nie tylko nauczenie dziecka ‘pisać i czytać’ ale również: ładnie się ubierać, dbać o swoją kulturę, postawę, zachowanie… w tej dziedzinie szkoły angielskie mają przewagę nad szkołami w Szwajcarii z mniejszą ilością pokoleń doświadczenia

Całokształt dziecka

Nauka jest bardzo ważna i wyniki akademickie są bardzo wysoko honorowane i szanowane, jednakże liczy się całokształt dziecka. Każda bardzo dobra szkoła będzie nakładała jednakowy nacisk na zajęcia poza – lekcyjne tak jak na obowiązkowe curriculum.

Kontakty

Z powodu tego że na świecie uważa się, że szkoły w Wielkiej Brytanii i Szwajcarii są  najlepsze ‘interesujące’ rodziny wysyłają tutaj swoje dzieci. Koszt nauki jest też barierą, która jest najwyższa w Szwajcarii. Właśnie dlatego szkoły w Alpach cieszą się azylem dla najzamożniejszych którzy chcą aby ich pociechy obracały się w dobrym środowisku.

“World Education to zespół specjalistów dzięki którym w dużej mierze spełniają sie marzenia o nauce za granicą. Ich dokładność , sumienność , pracowitość  i otwartość pomogła mi uwierzyć w siebie i spróbować swoich sił w międzynarodowej szkole. Otrzymałam również pomoc w wypełnianiu wszystkich aplikacji ,informacje jak przygotować się do szkół i jakie czytać książki. Byłam wspierana przez cały czas i również po dostaniu się do szkoły mogę liczyć na pomoc. Jestem ogromnie wdzięczna za profejsonalność oraz życzliwość panów Artura oraz Adriana. Nawet w poźnym terminie postarali się umówić mnie na spotkania. Dziękuję za wszystko oraz serdecznie pozdrawiam.”

(2010) Hania – uczennica Oxford St Clares

Kiedy lepiej nie decydować się na wyjazd?

Często słyszymy, że szkoły w Polsce są najlepsze i wiele rodziców obawia się wysłania dziecka za granicę, aby nie zrobić tak drastycznych i kosztownych ruchów i pogorszyć sytuację. Do listy zmartwień rodziców dochodzą myśli: o dobro dziecka, bezpieczeństwo ich rozwój poza domem, zmiana społeczeństwa, nauka w obcym języku … Mamy duże doświadczenie z takimi zmartwieniami i chętnie odpowiemy na pytania aby przybliżyć dziecku oraz rodzicom sytuacje jakie występują, jak inne dzieci poradziły sobie, jakie inne zmartwienia powinny być brane pod uwagę…

 Są jednak automatyczne ‘no, no’ kiedy odradzamy naukę za granicą, i są to: 

Problematyczne dziecko

W Anglii przechodząc przez edukację Brytyjską zostaje nam stworzona ‘teczka’ która idzie za nami przez całe nasze życie akademickie. Jest to stara metoda przekazywania informacji pomiędzy instytucjami (szkołami/uczelniami…) na którą uczeń ma tylko wpływ poprzez swoje zachowanie. Jeśli wiemy że nasze dziecko ma problemy z zachowaniem, szanowaniem autorytetu lub brakiem motywacji dużo lepiej jeśli spędzi jeszcze trochę czasu z rodzicami. Bardzo ciężko zmienić złą opinię, która może dziecku przeszkadzać w dostaniu się na najlepszą uczelnię. Z tego powodu jeśli myślimy, że istnieje takie ryzyko, lepiej dziecka nie wysyłać.

Problemy finansowe
W przypadku kiedy czesne przekraczają nasze możliwości możliwe że edukacja w Polsce jest lepsza opcją, ale pomagaliśmy rodzicom w rozmowach ze szkołami kiedy możliwości finansowe istniały, ale problemy istniały z płynnością.

Nie dostanie się do jednej z najlepszych szkół

Jeśli mamy inwestować tak potężne pieniądze w edukację, to nasz zwrot z edukacji w szkole, która nie szczyci się najwyższa renomą powinniśmy się jeszcze raz zastanowić. Często mówimy, że jeśli szkoła nie jest najlepsza to lepiej mieć nad dzieckiem osobistą kontrolę i wpływa na jego edukację. (Oczywiście wyjazdy na wymiany są jak najbardziej wskazane, gdyż uczą one bardzo dużo).